Pszichodinamikus szemlélet

Bármilyen módszerrel is dolgozom éppen, a kapcsolati történések megértésében nagy segítségemre van a pszichodinamikus szemlélet. Ennek a szemléletmódnak az egyik legfontosabb alapelve, hogy a lelki életünk egy része tudattalan, számos olyan rejtett érzést, belső konfliktust és kapcsolati viszonyulást hordozunk, amelyek a kora gyerekkorból származnak. Ezek a korai élmények aztán a felnőttkori kapcsolatainkra is rávetülnek, ezért a jelenben megjelenő érzések mentén a múlt megismerhetővé válik. Illetve arra is lehetőség nyílik, hogy olyan korrektív kapcsolati élményeket szerezzünk a terápiában, ami megváltoztatja a belül lévő kapcsolati mintáinkat és ezáltal más kapcsolódásainkra is hatással lesz.

Integratív
pszichoterápia

Többféle módszert (katatím imaginatív képélmény, ego state, neurolingvisztikus programozás) sorolunk ide, melyek közös vonása, hogy módosult tudatállapottal dolgoznak.

KIP

A katatím imaginatív képélmény (KIP) során különböző szimbolikus képekkel találkozunk, miközben folyamatosan interakcióban vagyunk a terapeutával. A szimbólumok lehetőséget adnak arra, hogy belső tudattalan érzéseinket és konfliktusainkat rájuk vetítsük és azokkal egy biztonságos terápiás térben találkozzunk

Nemcsak megérthetjük, hogy egy-egy elakadásunk mögött milyen belső folyamatok állnak, de a szimbólumokon végzett munka a belső világunkra is visszahat. Különösen azon állapotok kezelésében lehet hasznos, amikor úgy érezzük, hogy nehezen férünk hozzá az érzéseinkhez.

Ego state terápia

Az ego state terápia főként olyan nehézségek esetén hatékony, amikor az identitás kevésbé egységes és a kapcsolati problémákat a különböző énállapotok váltakozása okozza (pl.személyiségzavarok, komplex traumatizáció). Az ego state terápia segít a különböző énállapotok közötti együttműködés megteremtésében, működéseik összehangolásában egy egészségesebb belső egyensúly megteremtése érdekében.

NLP

A neurolingvisztikus programozás (NLP) abból indul ki, hogy az élményeket különböző érzékszervi modalitásokból (vizuális, auditoros stb.) álló reprezentációkban tároljuk. Ha egy adott élmény bizonyos érzékszervi összetevőit sikerül megváltoztatnunk, akkor az az élmény átélését is megváltoztatja. Főleg egészséges működés mellett fennálló pszichés nehézségek kezelésére alkalmas.

Pszichodráma

A pszichodráma egy olyan csoportos önismereti és pszichoterápiás módszer, amely a cselekvést állítja a középpontba. A drámában lehetőségünk van rá, hogy az életünk nehézségeit megjelenítsük a dráma színpadán a szerepjátszás eszközei segítségével. Ebben segít nekünk a vezető, aki rendezőként kísér minket és a csoporttársak, akik a történetünk szereplői és nézői is lesznek. Nem csupán ténylegesen megtörtént jelenetek újrajátszása történik, hanem a dráma eszköztára segítségével kiléphetünk a valóság keretei közül, így a megélésünk gazdagodik és újfajta viselkedésmódokat sajátíthatunk el. Különösen hasznos lehet olyan esetekben, amikor esetleg már sok mindent értünk a problémánkkal kapcsolatban, de úgy érezzük, hogy mégsem tudunk kitörni a korábbi cselekvési mintáinkból.

Dialektikus viselkedésterápia

A dialektikus viselkedésterápiát elsősorban borderline páciensek számára dolgozták ki, abból a célból, hogy képesek legyenek belső élményeiket ítélkezés mentesen tudatosítani, érzelmeiket jobban szabályozni, a kapcsolati feszültségeket elviselni és társas hatékonyságukat növelni. De tapasztalataim alapján más problémák esetén is hatékony, ahol érzelemszabályozási nehézségek állnak fenn. Nem foglalkozik a belső kapcsolati minták megváltoztatásával, elsősorban a készségfejlesztést célozza.